transparent
os-logo
NEWSFEED
2011-01-31
Historisk sjätteplats för Vicky
Viktoria Helgesson gjorde en mycket bra insats på EM i Bern. Hon låg på en sensationell fjärde plats efter ett felfri insats i det korta programmet. I det fria programmet fick hon inte riktigt samma flyt i åkningen men slutade på en mycket hedrande sjätteplats. Konståkningsförbundet skriver på sin hemsida att detta är den bästa placeringen av en svensk konståkare på ett internationellt mästerskap sedan 1932.

Viktorias sjätteplacering innebär att Sverige får ställa upp med två kvinnliga deltagare vid nästa års EM, precis som vid VM nu i mars.

Adrian Schultheiss avancerade två placeringar under det fria programmet och slutade på en 13:e plats. Tillsammans med Kristoffer Berntssons 14:e plats innebär detta att även på herrsidan kommer Sverige få ställa upp med två deltagare vid EM 2012.

Läs mer på Sv. Konståkningsförbundets hemsidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Se damernas resultatlistalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Se herrarnas resultatlistalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Relaterade sidor
© 2008 Sveriges Olympiska Kommitté | webmaster@sok.se | Om webbplatsen | Om cookies
transparent