transparent
os-logo
NEWSFEED
2011-12-02
OS-kvotplatser på spel på seglings-VM
Nu är seglarna samlade på andra sidan jordklotet för VM i Perth. Tävlingarna som börjar i helgen är största chansen för att segla hem OS-kvotplatser till Sverige. 75 procent av OS startplatser i seglingstävlingarna kommer att fördelas till de bäst rankade länderna på VM.

De svenska seglarna har förberett sig inför OS hela sommaren på de olympiska vattnen. I Weymouth, där de olympiska segeltävlingarna kommer att gå av stapeln nästa sommar har det i år både gått en världscuptävling och ett för-OS. Det blev inga medaljer då men många nyttiga erfarenheter om vind- och vattenförhållanden drogs av de svenska båtarna.

-Vi har inte tagit några medaljer än under året, men vi väntar gärna med dom tills nu när det verkligen gäller att ta en OS-plats, säger förbundskapten Magnus Grävare.

Den totala svenska seglingstruppen till VM består av 21 båtar.

Från Topp- och Talangprogrammet är följande seglare med:
Lisa Ericson/Astrid Gabrielsson: 470 dam
Anton Dahlberg/Sebastian Östling: 470 herr
Daniel Birgmark: Finnjolle
Johan Wigforss: Laser
Rasmus Myrgren: Laser
Josefin Olsson: Laser Radial
Anna Kjellberg/Malin Källström/Lotta Harrysson: Matchracing
Fredrik Lööf/Max Salminen: Starbåt

Följ VM här: http://www.perth2011.com/länk till annan webbplats

Lyssna på Radiosportens intervjuer inför VM:

Relaterade sidor
© 2008 Sveriges Olympiska Kommitté | webmaster@sok.se | Om webbplatsen | Om cookies
transparent