transparent
os-logo
NEWSFEED
2011-12-06
Pallplats på världscupen av Martin
Martin Pacek tog en bronsmedalj på världscupen i Korea. Martin som fick en svår skada i baksida lår har tvingats avstå många viktiga tävlingar under OS-kvalperioden.

- En riktigt skön seger för Martin och 40 nya välbehövliga ranking poäng på OS rankingen. Martin har nu tagit 4 medaljer under detta OS kval och kan han leverera någon eller några medaljer till så borde han vara mycket nära en plats till London. Det återstår dock ett hårt arbete och många tuffa turneringar men med denna bekräftelse i ryggen så är det bara att satsa allt och hoppas på det bästa, säger förbundskapten Robert Eriksson.

Marcus Nyman vilade denna tävling men både han och Martin ställer upp i den kommande Grand Slamtävlingen i Tokyo 9-11 december.

Läs en fullständig rapport från Korea på Judoförbundets hemsidalänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Relaterade sidor
© 2008 Sveriges Olympiska Kommitté | webmaster@sok.se | Om webbplatsen | Om cookies
transparent