transparent
os-logo
LONDON 2012

Arbeta som volontär

Intresset för att arbeta som volontär på ett olympiskt spel brukar vara stort, så även för OS 2012 i London. Arrangören, LOCOG kommer att behöva 70.000 volontärer för att genomföra OS och Paralympics.

Arrangören rekryterar


Det är arrangören av spelen som ansvarar för rekryteringen av volontärer och det är till dem ansökningarna skickas. Sveriges Olympiska Kommitté har inget med rekryteringen av volontärer att göra.

De som vill arbeta som volontärer på ett OS står själva för resa och ordna sitt eget boende (och stå för boendekostnaderna). De som söker arbete som volontär i London 2012 måste ha fyllt 18 år.

Läs mer om arbetet som volontär och ansök på www.london2012.comlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

TIDSPLAN VOLONTÄRSREKRYTERINGEN
Sommar 2010 London 2012´s officiella Volunteer Programme lanseras. Alla sökande måste fylla i ansökningsformulär på hemsidan.
November 2010 LOCOG skickar ut inbjudningar till urvalstillfällen.
January 2011- February 2012 Urvalstillfällen med intervjuer för inbjudna ansökande.
October 2011 Erbjudanden till utvalda volontärer skickas ut.
February 2012 Geografisk träning påbörjas.
March 2012 Roll-specifik träning påbörjas.
April 2012 Distribution av kläder och ackrediteringspass.
June 2012 Arenaträning påbörjas.
© 2008 Sveriges Olympiska Kommitté | webmaster@sok.se | Om webbplatsen | Om cookies
transparent