Bli en diplomerad OS-skola! OS i Din skola är ett roligt och engagerande sätt att arbeta med eleverna ämnes- och åldersintegrerat. Helt Gratis!I samband med OS i London utmanar Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) och Sveriges Olympiska Akademi (SOA) Sveriges skolor att anordna ett OS-projekt där eleverna både praktiskt och teoretiskt får ta del av den olympiska tanken. Detta är sjunde gången projektet ordnas.
Hur går det till?
Använd material och idéer från den här sidan för att under en tid låta skolans ämnen genomsyras av de olympiska tankarna om Fair Play, fred, förbrödring, självförverkligande och hälsa. Låt materialet vara en idébank och inspirationskälla som blandas med Din skolas egna förutsättningar. Fakta finner Ni i mängd på internet. Visst material går även att beställa från vårt kansli. Avsluta så alltihop med Din skolas Olympiska spel, grenarna väljer ni själva.Olympiska spel i din skola
För att få den riktiga olympiska stämningen kan ni inleda er skolas Olympiska spel med en invigning i sann olympisk anda. Låt eleverna paradera in likt den riktiga Olympiska invigningen, tänd er skolas olympiska eld, läs den olympiska eden. Hur tävlingarna ska se ut bestämmer ni helt själva. Ni kan välja att låta eleverna tävla mot varandra i riktiga idrottsgrenar så som friidrott eller basket, alternativt välja att låta eleverna tävla mot varandra i "skämtgrenar" så som säckhoppning eller stövelkast. Det viktiga är att skapa en atmosfär där alla får vara med. Avsluta ert Olympiska spel med prisutdelning och en avslutningsceremoni. Ett tips är att låta eleverna göra sina egna medaljer. Skär ut medaljer i papp, klistra fast OS-klistermärken som ni beställer från SOK, och fäst i band runt halsen.
När?
I år går spelen av stapeln i London under sommarlovet, 27 juli - 13 augusti. Tanken är att projektet sammantaget ska fylla ungefär en veckas koncentrerad skoltid, men anpassa gärna efter era förutsättningar. En idé är att påbörja projektet i vår och avsluta tidig höst.Varför?
I den olympiska tanken är idrotten ett medel att föra människor samman och öka förståelsen för varandra, såväl som att öka sin egen självkännedom och fysiska förmåga. Det är viktigt att dessa tankar inte drunknar bland sponsorer, dopning, reklam och rekordjakt. Den olympiska tanken innebär således mycket mer än bara idrott. Här ryms fundamentala etiska principer som är förenliga med vår värdegrund i skolan. OS i Skolan är dessutom roligt och inspirerande för såväl elever som lärare.
